Nujna medicinska pomoč

Nujna medicinska pomoč pomeni izvajanje nujnih ukrepov zdravnika in njegove ekipe pri osebi, ki je zaradi bolezni ali poškodbe neposredno življenjsko ogrožena, oziroma pri kateri bi glede na bolezenske znake v kratkem času lahko prišlo do takšne ogroženosti.

NUJNA STANJA – ŽIVLJENSKA OGROŽENOST 112

Ko kličete povejte:

  • KDO kliče
  • KAJ se je zgodilo
  • KJE se je zgodilo
  • KDAJ se je zgodilo
  • KOLIKO je ponesrečencev
  • kakšne so POŠKODBE
  • kakšne so OKOLIŠČINE na kraju nesreče (požar, nevarne snovi...)
  • kakšno POMOČ potrebujete.

Občanke in občane Mestne občine Krško in Občine Kostanjevica na Krki obveščamo, da se s 3. majem 2023, nujna medicinska pomoč (NMP) Zdravstvenega doma Krško vključuje v sistem Dispečerske služba zdravstva Slovenije (DSZ).

Glavne naloge Dispečerske službe zdravstva so:
- sprejemi klicev ob nenadnih dogodkih, ki potrebujejo intervencijo zdravstvenih služb na terenu,
- določanje prioritete sprejetim klicem,
- aktiviranje ustreznih zdravstvenih ekip, glede na naravo in lokacijo dogodka.

Vse te aktivnosti se izvajajo v skladu s postavljenimi standardi, ki jih izvaja za to usposobljena oseba - zdravstveni dispečer.

DSZ v svoj sistem postopoma vključuje vse enote NMP v Sloveniji.

S 3. majem 2023 se v sistem DSZ vključuje tudi enota nujne medicinske pomoči ZD Krško, kar pomeni, da bo aktivacija NMP potekala izključno preko DSZ in enotne telefonske številke 112. 

Nujni telefonski klic bo sprejel zdravstveni dispečer, ki bo po pridobitvi podatkov o kraju intervencije, telefonski številki ter informacij o bolezni/poškodbi, po potrebi predal intervencijo v izvajanje, sočasno pa podal navodila za oskrbo pacienta do prihoda enote NMP. Po potrebi bo s klicateljem ostal na liniji ves čas do prihoda ekipe na kraj dogodka.

Teren, ki ga pokriva enota NMP ZD Krško je velik v izmeri 344 km2 z 28.286 prebivalci. NMP deluje 24 ur dnevno. Skladno s Pravilnikom o službi nujne medicinske pomoči imamo organizirani 2 ekipi nujnega reševalnega vozila (NRV), ki ga sestavljata diplomirani zdravstvenik in zdravstveni reševalec NPK. V eno od ekip se vključuje zdravnik 24 ur dnevno. Naloga ekip NMP, da v najkrajšem možnem času začnejo nuditi nujno medicinsko pomoč pacientu, ga oskrbijo, in ga, če je to potrebno, v najkrajšem možnem času prepeljejo v javni zdravstveni zavod.

Lokacija ambulante NMP še naprej ostaja v prostorih ZD Krško.

Kadar so vse ekipe nujne medicinske pomoči zasedene s posredovanjem na terenu, je urgentna ambulanta NMP Krško zaprta! V tem primeru pokličite 112 ali poiščite pomoč v UC Brežice ali UC Novo mesto.

Naročanje nenujnih reševalnih prevozov je možno na telefonski številki 07 488 0 200 med delavniki od ponedeljka do četrtka med 7. in 20. uro, ter ob petkih med 7. do 15. uro.

Obravnava oseb, ki niso življenjsko ogrožene:

- Ob sobotah, nedeljah in praznikih je v ZD Krško organizirana dežurna ambulanta od 8:00 do 13:00 ure z namenom obravnave nenadno obolelih oseb, ki niso življenjsko ogrožene. 


Nujnih storitev v službi NMP in dežurni službi ni potrebno plačati. Če storitve niso nujne, so po Pravilih Zavoda za zdravstveno zavarovanje Slovenije (ZZZS) samoplačniške.


Po pravilih ZZZS imate pravico do pregleda v urgentni ambulanti le v nujnih stanjih, v nasprotnem primeru ste obravnavani kot samoplačniki.

Preden poiščete pomoč na Nujni medicinski pomoči, presodite, ali gre za nujno stanje ali lahko počakate na izbranega osebnega zdravnika, ki vas in vaše težave najbolje pozna.


112 – služba nujne medicinske pomoči

07 4800 0200 -  naročanje nenujnih reševalnih prevozov